Nejznámější cyklostezky na Třeboňsko

Než se vydáte na Třeboňsko po vlastní trase, můžete ještě využít zajímavých průvodcovských cykloprohlídek. Dále se pak na Třeboňsku konají i nejrůznější akce.

TÉMATICKÉ CYKLOSTEZKY

 

Když v dubu straší aneb pověstmi opředená místa kolem Třeboně

Délka stezky je 44 km.

Zajímavosti na trase: rybník Svět, Krčínův dub, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta

Trasa vás provede místy spjatými s pověstmi rybníkářského Třeboňska. Navštívíte cestu, kudy se za bouřlivých nocí prohání kočár tažený koucoury, místo, kde byl osvobozen Jakub Krčín z moci pekla a další zajímavé lokality.

Za krásnou, leč prohnanou pokojskou...až k cípu Rakouska

Zajímavosti na trase: mimoúrovňové křížení dvou stok, zřícenina poutního kostel Narození Panny Marie, Kněžská skála, nejsevernější bod Rakouska

Tato trasa je nejdelší a vyvede nás i do zvlněné krajiny přírodního parku Homolka - Vojířov. Méně zdatní cyklisté mohou využít některou ze zkratek. Cestou nás provází četnické pátrání po bandě zlodějů v čele s krásnou pokojskou.

Operace Aus Dunajitz...krajem rybníků

Zajímavosti na trase: křížová cesta na Dunajovické hoře, Nadějská rybniční soustava, Přírodní památka Slepičí vršek (pískový přesyp), kamenný most, kaple u sv. Víta, Kotěrova vodárna

Na trase můžeme sledovat napínavý příběh honu na německé špiony v Československu na prahu 2. světové války. Cestou narazíme i na stopy vojenské činnosti v okolí Třeboně - bývalá střelnice, prvorepublikový bunkr...Cestu si můžeme zpestřit luštěním jména Dunajovické spojky.

 


TRADIČNÍ CYKLOSTEZKY

Naučná stezka Okolo rybníka Svět v Třeboni - 12 km, 16 zastávek, pro pěší

Okruh okolo rybníka Svět, na kterém najdete 16 zastávek s infopanely a odpočinkovými místy. Skvělý výlet s dětmi pěšky na celý den, nebo na kole na odpoledne. Cestou si můžete opéct buřtíky a vykoupat se v rybníce Svět.

Větší část trasy vede po polních a lesních pěšinách. Cestou zpět můžete ještě navštívit Schwarzenberskou hrobku.

 

Naučná stezka Rožmberk - 22 km, 12 zastávek, pro pěší i cyklisty

Opět stezku tvoří okruh, začít a končit můžete v Třeboni na náměstí. Hlavním cílem cyklostezky je hráz rybníka Rožmberk, která je nejen impozantním technickým dílem, ale i zajímavou přírodovědeckou lokalitou. Je porostlá mohutnými staletými duby, v jejichž dutinách hnízdí řada druhů ptáků. V zimě bývá Rožmberk jedním z center výskytu orlů mořských.

 • Třeboň – rybník Svět
 • Břilický rybník
 • Rybník Kaňov
 • Zlatá stoka
 • Rožmberk - občerstvení
 • Výpusť Adolfa
 • Splav u Rožmberka
 • Stará Hlína - občerstvení
 • Rybník Vítek
 • Rybník Kouty
 • Pergola u sv. Víta - občerstvení
 • Třeboň

Naučná stezka Rožmberk

Cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně - 39 km, 22 zastávek

Stezku tvoří okruh, jehož cesta vede po méně frekventovaných asfaltových silnicích III. třídy a zčásti po lesních cestách a hrázích rybníků. Stezka začíná na hrázi rybníka Svět a pokračuje po hrázi rybníka Opatovického. Dále vede trasa k rašeliništi Spálená borkovna, kde se těží rašelina pro potřebu lázní. Odtud směřuje lesní cestou k myslivně Barbora, aby posléze přetnula Zlatou stoku a zamířila k hrázi mezi rybníky Nový a Starý Kanclíř a dále k obci Lutová (zde protíná spojku s dálkovou cyklotrasou Praha - Vídeň), Stříbřec a Stará Hlína.

Cestou protíná tok Nové řeky, k níž jezdívala rybařit Ema Destinnová a míjí rybníky Vyšehrad a Starý a Nový Vdovec. Po hrázi rybníka Vítek míří k největšímu rybníku Rožmberku a kolem Nové Hlíny se vrací směrem k Třeboni.

 

Stezka zdraví Hrádeček v Třeboni - 3770 m, 12 stanovišť

Na stezku se můžete napojit hned u centra města, u parkoviště u Jindřichohradecké brány. Tvoří ji uzavřený okruh, na kterém najdete různá stanoviště se sportovními úkoly. Stezka byla obnovena a upravena, u každého stanoviště najdete tabuli s úkolem a popisem.

 

Národní přírodní rezervace a naučná stezka Červené blato - 4 km, 6 zastávek, pro pěší

Červené blato najdete na jihozápad od Třeboně, směrem na Nové Hrady. Patří k nejzajímavějším přírodním rezervacím v České republice. Chrání jedno z nejznámějších a nejlépe přístupných rašelinišť Třeboňska.

Velká část stezky má zpevněný povrch, část vede po dřevěných chodníčcích, což se bude líbit hlavně dětem. Zaparkovat můžete před vstupem do areálu rašeliniště. Kola lze zaparkovat v přístřešku, na stezku s kolem nedoporučujeme, ani to nelze.

V rašeliništi můžete obdivovat rojovník bahenní, borůvky, vlochyně a další druhy rostlinstva. Nejhezčí období k návštěvě je jaro, kdy se zde příroda probouzí a kvete.

 

Chlumecká rybniční soustava - Chlum u Třeboně

Rybníky u Chlumu jsou ideální při toulkách přírodou v okolí Třeboně. Snad nejkrásnějším obdobím pro návštěvu je podzim, kdy je příroda zbarvená. Rybniční soustava je tvořena řadou velkých rybníků vzájemně oddělených pouze úzkými hrázemi. Na rybnících je řada ostrovů, jejich břehy jsou členité, obklopené starými lesními porosty.

Chlumská rybniční soustava je velmi cennou botanickou a ornitologickou lokalitou - rozsáhlé ptačí kolonie lze sledovat z hrází. Soustavu tvoří rybníky s názvy Podsedek, Starý Hospodář, Žofinka, Výtopa a další.

 

Nadějská rybniční soustava - Lomnice nad Lužnicí

Tu zase tvoří rybníky s názvy Víra, Láska, Naděje, Skutek, Dobrá vůle a další. Mezi rybníky prochází cyklotrasa. Hráze rybníků jsou dobře přístupné i pro pěší turistiku.

 


DALŠÍ CYKLOSTEZKY - ČÍSLOVANÉ

 • Cyklotrasa č. 122 Třeboň - Chlum u Třeboně - České Budějovice
 • Cyklotrasa č. 1034 Třeboň - Nové Hrady/Nakolice
 • Cyklotrasa č. 1096 Třeboň - České Budějovice
 • Cyklotrasa č. 1011 Třeboň - Klikov - Lutová
 • Cyklotrasa č. 322 Třeboň - Chlum u Třeboně - Staňkov a zpět
 • Cyklotrasa č. 341 Třeboň - Chlum u Třeboně České Velenice a zpět
 • Cyklotrasa č. 1035 Třeboň - Lutová - Stříbřec - Stará Hlína - Rožmberk - Třeboň

Cyklostezky Jindřichohradecka

 

Cyklostezky Českobudějovicka

Naučná stezka Pracujeme s přírodou

Naučná stezka provázející univerzitním kampusem seznamuje s různými zajímavostmi z prostředí zemědělství, potravinářství a dalších blízkých oborů. Volně přístupné. Adresa: Na Sádkách, České Budějovice

Po hrázích Vrbenských rybníků - naučná stezka

Pro chráněné území je charakteristický výskyt řady ohrožených a ekologicky i biogeograficky významných rostlin a živočichů. Prosluněné a vyhřáté hráze čtyř Vrbenských rybníků, po staletí zpevňované urostlými...

Přírodovědná naučná stezka v parku Stromovka, 1,8 km

Stezka se zaměřuje se na tzv. "městské druhy" živočichů, kteří se přímo ve městě vyskytují. Cílem je ukázat, že města obývají přinejmenším stejně zajímavé druhy živočichů jako okolní přírodu a nepochybně...

KULTURNÍ AKCE

Přijeďte v příštím roce do Třeboně na dovolenou. Už známe termíny některých kulturních akcí, které se budou konat v letních měsících.

Jde o nejvyhledávanější akce jako jsou rybářské slavnosti nebo vodnické, myslivecké či lázeňské!

 

Rezervujte si ubytování co nejdříve, pro tyto termín jsou kapacity velmi omezené.

více

Ubytování Linda

Mobil: 724 763 341

 

Email: penziontrebon@email.cz

 

Jeronýmova 406
37901 Třeboň

ubytování Třeboňkontakty - penzion Lindaceník - penzion Lindafotogalerie - penzion Lindaúvod - penzion Linda
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím